Вибори ректора

07/08/2010

Звільнення 3 ректорів - “приниження держави”

Іван ВакарчукКолишній міністр освіти Іван Вакарчук назвав звільнення ректорів трьох провідних університетів “приниженням держави”.

У заяві, поширеній центром зв’язків з громадськістю Львівського національного університету, мовиться, що звільнення міністром освіти Табачником трьох ректорів “не має аналогів у світовій практиці, позаяк академічна свобода та університетська автономія – це наріжний камінь системи вищої освіти в усіх цивілізованих суспільствах”.

Упродовж останніх кількох тижнів міністр освіти Дмитро Табачник звільнив ректорів трьох провідних вишів.

Наприкінці липня було повідомлено про звільнення ректора Донецького національного університету, 69-річного академіка Володимира Шевченка, який очолював цей заклад 24 роки.

На початку серпня було звільнено ректора Одеського національного університету 52-річного Валентина Сминтину, який керував університетом 15 років, та ректора Уманського державного педагогічного університету Михайла Мартинюка, який працював на посаді 5 років.

“Хіба у якійсь іншій державі, крім України, міністр може раптово приїхати до університету й змусити ректора добровільного написати заяву про звільнення? Так могло бути лише в 30-ті роки минулого сторіччя, коли поважних і відомих в суспільстві людей… тодішній режим усував без пояснень…”, - йдеться у заяві Івана Вакарчука.

За словами пана Табачника, “видатного вченого-математика і академіка Шевченка ніхто не звільняв – у нього просто закінчився термін семирічного контракту”.

Пан Табачник висловив думку, що Донецькому університету потрібна молодша команда.

“Як метал має властивість втоми, так і будь-який інший матеріал, і людський теж. Володимир Павлович майже чверть століття беззмінно і успішно керував університетом. Але останні кілька років вуз, на жаль, як найбільший науковий і педагогічний центр донецького регіону зупинився у своєму розвитку. Очевидно, ДонНУ вимагає більш сильною менеджерської команди, більш молодий. Це неможливо без проведення вільних виборів на посаду ректора”, – заявив Табачник у коментарі газеті.

Він відкинув припущення, що звільнення мало політичні мотиви.

Сам пан Шевченко стверджує, що 29 липня в Донецький національний університет прибув міністр освіти Табачник і вимагав написати заяву про звільнення за власним бажанням. Не отримавши позитивної відповіді від пана Шевченка, міністр підписав наказ про відставку ректора.

“Навіть якщо немає можливості провести конкурс у зв’язку з тим, що колектив у відпустках, строк обрання переноситься, а в.о. ректора на цей період призначається сам ректор. А мене звільнили відразу, при мені запропонували місце Шубіну, а коли той відмовився, призначили першого проректора університету. Чим це викликано - не знаю. Але я не того рангу людина, щоб мене можна було ось так взяти й виставити без пояснень”, - сказав екс-ректор Шевченко в інтерв’ю газеті.

Нова кадрова політика?

Вибори ректорів як донецького, так і одеського університетів мають відбутися пізніше цього року.

За словами фахівців, на посаду ректора зазвичай призначають на 5 років і після закінчення терміну посаду ректора мають оголосити вакантною.

За законом про вищу школу обов’язки ректора має виконувати перший проректор університету.

Депутат опозиційної НУ-НС Леся Оробець, коментуючи звільнення ректора Одеського національного університету Валентина Сминтини, заявила, що Міносвіти намагається усунути самостійних керівників університетів, аби “забезпечити керованість з боку міністерства над найбільшими вишами напередодні виборів”.

Критики рішення пана Табачника також нагадують, що екс-ректор Уманського педуніверситету пан Мартинюк – тесть опозиційного депутата НУ-НС В’ячеслава Кириленка, який весною цього року зареєстрував в Верховній Раді проект постанови про звільнення Дмитра Табачника з посади міністра освіти і, що пан Мартинюк підтримував Віктора Ющенка.

Довідка

Академік Володимир Шевченко (1941р. народження) очолював ДонНУ з 1986 р.

Д-р Валентин Сминтина (1948 р. народження) очолював Одеський національний університет з 1995 р.

Д-р Михайло Мартинюк (1944 р. народження) керував Уманським педуніверситетом, який сам закінчив, 5 років

7 серпня 2010, 15:01

Джерело:
http://www.bbc.co.uk/ukrainian/news/2010/08/100807_uni_tabachyk_reax_is.shtml

Коментарів: 1

  1. I’ve been browsing online more than three hours lately, yet I never found any fascinating article like yours. It’s lovely value sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the web will likely be a lot more helpful than ever before.

    Коментар від Электронная Москва, Москва, Сайт о Москве, Моя Москва — 25/07/2013 @ 14:16

RSS-канал коментарів цієї статті. URI повідомлення (трекбек)

Вибачте, форму коментарів наразі закрито.

Працює на основі WordPress